#1 2008-02-13 22:33:12

Sir_Jack_Alexander

Starszak

Zarejestrowany: 2008-01-12
Posty: 67
Punktów :   

SKĘPE

Skępe, to jest (nominalnie) miasto, posiadające ponad 5000 ludności (w gmnie żyje około 8000 dusz).
Najpierw trochę geografii...
Moja miejscowość leży na pograniczu województw kujawsko - pomorskiego i mazowieckiego. Mniej więcej w połowie drogi między Toruniem, a Płockiem przy drodze krajowej nr 10 (dużo wypadków, tak, raz na 2 tygodnie, mamy nawet tzw. "Czarny punkt"). Do Skępego dojeżdża pociąg, jadący z Torunia do Sierpca (lub na odwrót). Kiedyś stąd można było dojechać nie tylko do Warszawy, ale nawet do Kołobrzegu!!! Dawne, dobre czasy. Przyszła demokracja, no i chuj... zlikwidowali chamy linię, ponoć nierentowne. Nadomiar złego teraz obsługuje tę linię (Toruń - Sierpc) kolej prywatna - PCC ARRIVA. Co do obsługi to... szkoda gadać.
A właśnie, teraz trochę historii...
Skępe dostało prawa miejskie już w 1445 roku bodajże od nijakiego Kazimierza Marcin.... (zapędziłem się) Jagielończyka, rzecz jasna. Mieliśmy je do roku 1869, kiedy to car rosyjski Aleksander II zlikwidował akt lokacyjny, jedyna pociecha w tym, że wtedy nie tylko Skępe tak ucierpiało. Było to jednym z przejawów represji nałożonych na tzw. Królestwo Kongresowe po powstaniu styczniowym, a właściwie po jego klęsce. W czasach II RP politycy w centrali mieli zbyt wiele innych spraw na głowie (odbudowa państwa, najazd sowiecki w 1920, wielki kryzys, budowa Gdyni), aby zająć się rehabilitacją tych miejscowości. Kiedy sobie o tym przypomnieli... wybuchła wojna (na marginesie, ustawa miała być złożona we wrześniu 1939 roku). Po wojnie komuszki nie chcieli nadać Skępemu praw miejskich ze względu na rozwinięty tu kult maryjny. Wiadomo, komuszki jak wszyscy lewacy mają równo napierdolone we łbach. A co do tegoż kultu... to jest to nasza lokalna duma: ponad 500 - letni klasztor OO Bernardynów (zakonników, żeby mi tu nikt o psach nie pomyślał!) z cudowną figurą Matki Boskiej Skępskiej - Królowej Mazowsza i Kujaw. Innych sztandarowych zabytków raczej nie ma.
No cóż, czas na biologię... (spokojnie, NIE medyczną)
Mamy tu trochę jezior, trzeba jednak uważać na nie. Nie we wszystkich można się kąpać. Przyjezdnych wysyłamy nad Skępskie Wielkie i Skępskie Małe. Niech się pławią w zieleninie!!! My zawsze jedziemy w drugą stronę nad Jezioro Łęckie. Ze wszystkich okolicznych akwenów jest największe, najgłębsze i co najważniejsze najczystsze. Niekiedy jednak w okolicy jednego z lepszych kąpielisk w lipcu (przez cały miesiąc) obozują przyjezdni cyganie. Wtedy się lepiej nie zbliżać i jechać na dzikie kąpielisko. Nawiasem mówiąc dzikie kąpieliska i tak są lepsze. Mamy także w okolicy dość dużo lasów. W czerwcu mamy mnóstwo jagód i... lisów srających echinokokami. We wrześniu natomiast mnóstwo grzybków. W lato drewno na ognisko, a w zimę drewno na opał (uwaga, podczas zbierania drewna trzeba uważać na Zielonych tj. leśników).
Na koniec: wiedza o społeczeństwie.
Co do klubów, tu ich nie znajdziecie. Jest tylko jeden, ale nie dla młodzieży, tylko dla lokalnych meneli. Ci którzy się nie zmieszczą siedzą pod sklepami. Kino - nie ma zlikwidowali chyba w 1995 roku. Pamiętam, jak kiedyś oglądałem tam "Uwolnić orkę". W pozostawionym budynku zrobili... stowarzyszenie anonimowych alkoholików.
Podsumowanie:
Skępe jest jednym z wielu miast, gdzie za dużo się nie dzieje. Rozrywki tam się nie znajdzie. Można natomiast znaleźć wyciszenie, które tam zawsze odnajduję po tygodniu spędzonym w Bydgoszczy. Za to kocham moje Skępe. Może to i zadupie, ale własne, na własnej krwi hodowane. Krótko mówiąc, MOJE.


"No pasarán"???
No!!! "Han pasado"!!!

Offline

 

#2 2008-02-14 17:41:52

Sir_Jack_Alexander

Starszak

Zarejestrowany: 2008-01-12
Posty: 67
Punktów :   

Re: SKĘPE

A, jeszcze jedno, żeby nie było nieścisłości. Moja mieścina odzyskała prawa miejskie w 1997 roku. W ramach uzupełnienia mojego opisu. Do zobaczenia 18 II!!!


"No pasarán"???
No!!! "Han pasado"!!!

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plmxl.pl spodnie Meble biurowe gabinetowe